1939-1945 Пам’ятаємо - Ukraine3m

1939-1945 Пам’ятаємо

Окупувавши Україну, фашисти встановили на її території режим кривавого терору у вигляді сумнозвісного «нового порядку». Мета нацистів зводилася до насильницького пограбування завойованих територій, максимального очищення їх від корінного населення та запровадження для решти системи жорсткої експлуатації. У планах німецької колонізації визначалося: «Україна — найплодючіша область Європи. Її завдання — постачати продукти харчування та сировину Третьому Рейху. А жити на українській землі повинні люди німецької арійської крові».

На чолі Рейхскомісаріату Гітлер поставив безжального і жорстокого Е. Коха, україноненависницька політика якого не знала меж. «Якщо я знайду українця, гідного сісти за один стіл зі мною,
— заявив цей фанатичний расист, — я звелю його негайно розстріляти». На нараді окупаційних чиновників в Рівному він так сформулював цілі Німеччини щодо України: «Мета нашої роботи — примусити українців працювати на Німеччину, а не ощасливити цей народ. Україна повинна постачати те, чого немає у Німеччині. Цю роботу слід проводити, не рахуючись із втратами». Подібне твердження відповідало ідеологічним засадам окупованих східних територій А. Розенберга, який заявив:«Розмноження слов’ян небажане… Освіта небезпечна. Цілком достатньо, якщо вони навчаться рахувати до ста… Кожна освічена людина — це наш майбутній ворог». Свою «турботу» про українців висловював і сам фюрер: «Знання сигналів дорожнього руху їм буде достатньо… Під свободою українці розуміють, що вони будуть митися один раз на місяць замість двох разів».

Гітлерівці запровадили в Україні нещадний геноцид проти місцевого населення. Тут виявлено майже 300 місць масових страт населення, 180 концтаборів смерті, 50 гетто, де фашисти замордували 5 264 000 військовополонених та мирних громадян, причому євреїв і циган — майже докорінно. До Німеччини вивезено на каторжні роботи 2 400 000 українців, передусім молоді, частина з яких загинула на чужині від виснаження, хвороб, катувань. Під час війни німці з властивою їм педантичністю і скурпульозністю грабували землі України, вивозячи марганець, руду, вугілля, шкіру, целюлозу, чорнозем тощо.
Україна в ході Другої світової війни зазнала більше руйнувань, ніж будь-яка інша європейська держава. Відступаючи з України, фашисти, як і більшовики у 1941 р., вдавалися до тактики «спаленої землі», тобто знищували за собою все, що б міг використати противник. Як наслідок, тільки безпосередні збитки, завдані господарству республіки, становили 285 млрд. крб. в цінах 1940 р. (загальні збитки СРСР становили 679 млрд крб., з яких 255 млрд — Росії). Загальна ж сума збитків, яких зазнали населення і господарство України, становила 1,2–1,5 трлн крб. — понад 40 % національного багатства. На руїни було перетворено 720 міст та 28 тис. сіл України (близько 250 сіл були знищені дотла), 16,5 тис. промислових підприємств, 18 тис. лікувальних установ, 33 тис. шкіл, технікумів, вузів і науково-дослідних інститутів, 19 тис. бібліотек, понад 30 тис. колгоспів, радгоспів, МТС. 10 млн. чоловік залишилося без даху над головою. Проте найстрашнішими були людські втрати, які, за підрахунками дослідників, в Україні становили 8 млн. чоловік (військові — 2,5 млн., цивільні — 5,5 млн.), в той час як у Німеччини і Росії ці показники виявилися значно меншими — 6,5 та близько 6 млн. осіб. Загальні ж демографічні втрати України, включно з убитими в боях, померлими в концтаборах, депортованими, евакуйованими та емігрантами, становили 14,5 млн. чол.

Економічне становище українських земель значно ускладнювалося тим, що на початку війни відбулася масова евакуація на Схід заводів, робітників та інженерів. Загалом, з України було вивезено до Росії, Середньої Азії та інших регіонів СРСР майже 1 тис. заводів та понад 4 млн. працівників.


З тих пір минуло більше 70 років, а на українській землі знову війна, розруха, біль, сльози…

(За матеріалами книги “Ілюстрована історія України”, автори — Богдан Лановик та Микола Лазарович, 2003 р.)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *