Пилип Орлик – великий світовий законотворець. - Ukraine3m

Пилип Орлик – великий світовий законотворець.

На сьогоднішній день, коли українські законотворці не можуть дійти консенсусу, а закони, які вони приймають, не завжди є вдалими і корисними для суспільства, варто було б за приклад взяти українця, який став відомим на весь світ своїми законотворчими актами, – Пилипа Орлика. Його “Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорізького” (“Конституцією Орлика”), які були договором між гетьманом і Військом Запорізьким про державний устрій України після її визволення від московського панування, стали взірцем світового права. Документ складався з преамбули й 16 параграфів, ніколи не був утілений у життя, але увійшов в історію як одна з перших в Європі демократичних конституцій.

У документі значилося, що:

1) Україна обох боків Дніпра (по р. Случ) мала бути вільною від чужого панування;

2) гетьманська влада обмежувалася Генеральною радою, яка збиралася тричі на рік і складалася з представників генеральної і полкової старшини, генеральних радників, які обиралися по одному від кожного полку, а також послів від Війська Запорізького;

3) виборність усіх посадових осіб з наступним затвердженням їх гетьманом;

4) недоторканність особи та її відповідальність лише перед судом;

5) строгий розподіл між державною скарбницею й особистими коштами гетьмана;

6) ревізія захоплених старшиною земельних маєтків та скасування всіх тягарів, накладених на простий народ;

7) православ’я проголошувалося державною релігією, а також передбачалася автокефалія української церкви за формального підпорядкування константинопольському патріархові тощо.

На жаль, втілити у життя створені закони Пилипу Орлику так і не вдалося, але усе своє життя він присвятив боротьбі проти Московського поневолення України, а також тому, щоб у світі знали правдиві відомості про Україну і українців. Тому сучасним політикам варто частіше перечитувати історію і брати приклад з таких як Пилип Орлик та інших відомих історії України патріотів-державотворців.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *