Український Робін Гуд - Ukraine3m

Український Робін Гуд

Гайдамацький рух мав великий вплив на піднесення національно-визвольної боротьби на західноукраїнських землях, які впродовж століть страждали від польського ярма.

Проти польського поневолення і сваволі боролися народні месники – опришки. До них приєднувалися міська біднота, селяни, наймити. Найбільшого розмаху рух опришків набрав у 30-40 –х роках 18 століття, коли його очолив безстрашний Олекса Довбуш. Майже протягом десяти років він був грозою для урядовців і польської шляхти. Його загони відбирали майно у багатих і роздавали біднякам. Діяли опришки на території майже всього Покуття, на Гуцульщині, в Закарпатті.

Олекса Довбуш став народним героєм, а його ім’я оповите легендами. Народився Олекса в с. Печеніжині Коломийського повіту в сільській сім’ї. Батько народного героя був ковалем і майстром на будівництві церков.

Як оповідають легенди, до шести років малий Олекса не ходив. Перший крок зробив, коли побачив як душиться телятко. Він врятував його і з того часу почав ходити.

В дитинстві Олекса Довбуш був пастухом. Кажуть, що одного разу, коли він пас вівці, то побачив чорта і вистрілив у нього. Тоді Ангел злетів з неба і сказав, що проживе він не довге життя, але залишиться в людській пам’яті, а помре – від ярої пшениці і власного волоса.

Олекса спочатку пішов стежиною батька: був ковалем та будував церкви.

Романтична і в той же час трагічна історія кохання Довбуша і місцевої красуні Марічки. Перед тим як обвінчатися, молоді пішли на сповідь і, як на горе, побачив молоду красуню син пана Яблонського, який набирав дівчат для втіхи. Тож і наказав схопити Марічку, але на заваді став Олекса і одним ударом кулака вбив молодого панича. Після цього довелося йому втікати в гори.

За однією з легенд в горах він зустрів старого опришка, який, помираючи, поручив Олексі зібрати загін і боротися проти неправди.

Простий люд дуже любив і поважав опришків, а от пани старалися звести їх зі світу. Щоб заманити Довбуша у пастку пани схопили Марічку і відвезли її в Коломию, надіючись, що Олекса прийде визволяти її і там вони його вб’ють. Довбуш дійсно прийшов за коханою, не сказавши нічого побратимам, і пани схопили його і вели на шибеницю. Але задуми панів не здійснилися: опришки прийшли на допомогу.

Після цієї історії батьки видали Марічку заміж за нелюба, багатого гуцула Дзвінчука.

Але палке кохання між молодими людьми не згасло. І Довбуш часто навідувався до своєї коханої. В той же час пани і вороги не покидали надії звести його зі світу і залучили до цього ненаситного скупердяя Дзвінчука, пообіцявши йому купу грошей.

Дзвінчук зробив кулю, набиту ярою пшеницею, та заклав в неї волос Довбуша. Перед кулею було проведено дванадцять богослужінь. Одного разу прийшов Олекса до Марічки, сподіваючись, що Дзвінчук в лісі. Але чоловік Марічки чатував на нього на горищі. Марічка не пускала коханого в хату, подаючи знаки, але Олекса їх не зрозумів і цим скористався Дзвінчук і вистрілив в нього.

Смерть Олекси Довбуша оповита таємницями. За однією з легенд Марічка відвела його до лісу, де він дав їй багато грошей і велів втікати до Польщі і там вона прожила довге життя; за іншою – до лісу його пораненого відвели побратими і він наказав їм залишити його і розходитися по домівках. Вже мертвого Довбуша привезли до Коломиї і там розчленили на дванадцять частин та розвішали для остраху опришків. А ще за однією з легенд – тіло Олекси Довбуша взагалі не знашли, а розчленоване тіло було зовсім іншої людини. Як би там не було, але відомостей про Олексу Довбуша після його 45-ліття не має. І хоч пройшло вже багато років, але легенди про народного героя живуть і сьогодні. А гуляючи Карпатами і заплющивши очі, ти переносишся в ті далекі часи, і в шепотінні дерев, в лагідному вітрі чується відлуння героїчних подвигів опришків, а молодь, забираючись в глиб печер, шукає їхні сліди.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *